Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Gyermekvédelmi Központ és Terület Gyermekvédelmi Szakszolgálat
Alsózsolcai Gyermekotthon
(3571 Alsózsolca, Kossuth Lajos utca 149.)
"A példamutatás nem a legfontosabb dolog, amivel másokat befolyásolhatunk - hanem az egyetlen."
Albert Schweitzer
Szakmaiegység-vezető: Molnár Csaba
Telefonszáma:06-46/421 643 06-46/421 644
Email: alsó
Férőhelyek száma: 48 fő
Az otthon tevékenységének célja
Az otthon teljes körű, otthont nyújtó ellátást biztosít a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997.évi XXXI.törvény, valamint a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (VI.30.) NM rendelet előírásainak megfelelően.
Integráltan nevelhető különleges ellátási igényű, tanulásban enyhe fokban akadályozott, illetőleg speciális szükségletű, disszociális tüneteket mutató gyermek gondozását, nevelését láthatja el.
Tevékenységi körén belül gondoskodik az elhelyezett gyermekek és fiatalok:
fizikai- és mentális problémáinak kezeléséről,
gondozásáról (megfelelő étkezés, elhelyezés, ruházat, stb.),
neveléséről (korrekciós nevelés, foglalkoztatás).
Az otthon feladatai
Az otthon legfontosabb feladata a családpótló teljes körű ellátás a fiatalok önálló életvitelre, családi életre és munkára történő felkészítése.
A tevékenységhez kapcsolódó alapelvek
Nyitottság alapelve, másság elfogadásának alapelve, korrekciós nevelés elve, alkotás és önmegvalósítás kibontakozásának elve, munkáltató cselekvésre, aktiválásra motiváló nevelés elve.
A gyermekotthoni nevelés céljai, a feladatellátás szakmai tartalma, módja:
Nevelőmunkánk célja, hogy a 12-18 (24) éves gondozottaink számára lehetővé tegyük és segítsük a személyiségük fejlődését, a társadalom által elvárt szocializációját, képességeik kibontakoztatását. Lelkileg, pszichikailag és erkölcsileg egyaránt elérjük azt, hogy képessé váljon vér szerinti családjába való visszaillesztésbe vagy az önálló életkezdésre.
Feladatainkat az irányadó jogszabályok, az alapító okirat és a működési engedélyünk határozzák meg.
A nevelésben a gyermek személyiségét tisztelet, elfogadás, szeretet és megbecsülés övezze. Segítjük a gyermek egyéni képességeinek, tudásvágyának motiválását és kibontakozását. Alapvető követelmény a felnőttek etikus magatartása, a titoktartás, a gyermek tiszteletben tartása. Fontos a felnőttek modellszerepe. A gyermek kapcsolatait a felnőttel és társaival pozitív érzelmi töltés jellemezze.
A nevelés, gondozás csak szeretetteljes, meleg légkörben lehetséges. A felnőttek szerető, védő gondoskodása a simogató kéz melege, mosolygó, biztató tekintet, a körülölelő védettség adja meg a gyermek számára az érzelmi biztonságot, mely a kiegyensúlyozott fejlődés feltétele.
A gondoskodás mércéje a gyermek gondozottsága, a stabil egészségügyi, önkiszolgáló szokásrendszer, az egészséges életmód iránti igény kialakítása, a környezet, természet védelme. A fejlődés lényege, összetevője a szocializáció, a reszocializáció, és a következetes pedagógiai módszerek.