A Junior Gyermekotthon bemutatás
Otthonunk szerencsés helyzetben van, mert egy nagyvárosban, Miskolcon található, a z itteni egyetem szomszédságában, közel Miskolc-Tapolcához. Ennél fogva a közlekedés a „Gyermekváros” és a város között jó. Gyermekeink Tapolca illetve az Avasi Lakótelep, iskoláiba járnak, valamint középiskolásaink a város különböző intézményeiben tanulnak. Nagy sportudvarral rendelkezünk (kézi- és kosárlabda, illetve focipálya) a kisebbek részére néhány udvari játszótéri játék használata, valamint a tornaterem is biztosított.
Városunkban több egészségügyi intézmény, nevelési tanácsadó, pedagógiai szakszolgálat, gyógypedagógiai iskolák, színház, kulturális intézmények működnek. Ezek könnyen – gyorsan elérhetők. Munkaügyi Központunkon keresztül az egyes munkahelyek elérhetősége is adott, illetve a munkába állás is könnyített
Építészeti normák, felszerelés, berendezés
Épületünk eredetileg is gyermekvédelmi intézmény cél- és feladatellátására épült, 1973-óta fogadja a gyermekeket. Az követelményeknek minden tekintetben megfelel, korszerű intézménynek számít. A jelenlegi jogszabályi előírásoknak megfelelővé tétele megtörtént. „Emberléptékű” 2-3 ágyas lakószobákat, közös nappalit, konyha-étkező helyiséget, pici éléskamrát, mosókonyhát alakítottunk ki, fürdőszobáinkat felújítottuk. Az önálló lakótereket a mindennapi életvitelhez szükséges bútorokkal, berendezési tárgyakkal, eszközökkel szereltük fel.
A BAZMGYK és TGYSZ gyermekvédelmi szakellátási feladatait ellátó egyik gyermekotthona a Junior Otthon.
Az elhelyezett gyermekek és fiatalok nevelését, gondozását 36 férőhelyen, három csoportban biztosítjuk.
A csoportok életkor szerint vegyes összetételűek, nemek szerint 2011. szeptember 1.-től koedukáltak. (A testvérek egy otthonban élnek)
A kisközösségek, csoportok bemutatása
- Tigris-kuckó
- Bajnokcsapat
- Kamasz-odu(nk)
A csoportok kiemelt feladata az iskolára való felkészítés, a pályaválasztás, a pályaorientáció illetve az önálló tanulás megtanítása, segítése, a praktikus ismeretek elsajátíttatása, jártasságok, készségek, szokások kialakítása.
Mindhárom csoportban vannak tehetséges gyermekek, elsősorban sport- és művészetek terén. Tehetséggondozásukra nagy gondot fordítunk, támogatjuk őket. Tehetséggondozóba, tagozatos osztályba járnak, több helyi – városi – megyei - országos versenyen vettek/vesznek részt, ahol szép sikereket értek el. Eredményeikre büszkék vagyunk, ezt érzékeltetjük is, példaképül állítjuk őket a közösség elé, ami ösztönző erőként hat mindannyiukra
A gyermekotthon elsődleges feladatai, célok
A gyermekotthon otthont nyújtó ellátást biztosít 12-24 év közötti nevelésbe vett gyermekek számára. Ennek keretében teljes körű ellátást és utógondozást végez.
Működést engedélyező szerv határozata alapján befogadja a 18-24 (30 év ha felsőfokú tanulmányokat folytat) éves fiatalokat s végzi utógondozói ellátásukat. A különleges ellátást igénylő, a tartósan beteg és enyhén fogyatékos gyermekek integrált ellátását biztosítja.
Cél továbbá, hogy az egyéni gondozási-nevelési tervekben foglaltakból rá vonatkozó feladatokat teljesítse, így különösen hogy a gyermekek és fiatalok hozzájussanak
- az egészségügyi ellátáshoz
- személyiségük harmonikus fejlődéséhez, szükség esetén személyiségkorrekcióhoz
- az oktatáshoz
- a gyógypedagógiai ellátáshoz
- a szabadidő tartalmas eltöltéséhez
- felkészítse őket
- a pályaválasztásra
- az önálló és felelősségteljes életre
- kapcsolatot tartson
- a gyermekek hozzátartozóival
- iskolájával, óvodájával
- munkahelyével
- a gyermek érdekében eljáró más intézményekkel
A célok elérése érdekében a gyermekotthon esetkezelő gondozási-nevelési, rekreációs, egészségügyi és étkeztetési szolgáltatást nyújt és kialakítja a napi élet gyakorlatát. Széles körű kapcsolatrendszert épít ki a gyermekjóléti és gyermekvédelmi hálózatban tevékenykedő társintézményekkel, oktatási intézményekkel, munkahelyekkel, támogatókkal, egyéb szolgáltatókkal.
Szolgáltatások:
- esetkezelő szolgáltatás
- nevelési szolgáltatás
- rekreációs szolgáltatás
- egészségügyi szolgáltatás
- étkeztetés
- napi életgyakorlat
- családokkal való kapcsolattartás
- A gyermekotthon kapcsolatrendszere:
- Az otthon folyamatos és szervezetszerű kapcsolatot tart:
- a fenntartóval
- a működést engedélyező szervekkel
- a TGYSZ-el,
- a települési önkormányzatokkal
- a gyermekjóléti szolgálatokkal
- az oktatási intézményekkel
- az egészségügyi intézményekkel
- a Nevelési Tanácsadóval
- a Pedagógiai Intézettel
- a Munkaügyi Központtal
- a rendőrséggel
- a Drogambulanciával
- a Miskolci Egyetemmel
- az elhelyezett növendékek hozzátartozóival
Hagyományaink, rendezvényeink
Szabadidős tevékenységek
- családi ünnepek (születés, névnapok)
- állami ünnepek
- egyházi ünnepek (Karácsony, Húsvét, Pünkösd)
- farsangi ünnepek, szokások
- gyermeknap
- mozi- színház- és múzeumlátogatás
- önkéntes munka a MÁSA Alapítványnál
- önkéntes munka a Vadasparknál
- kirándulások, táborok (Balaton), strandolás, fesztiválok
- zenetanulás
- tehetséggondozás (zene, sport, művészetek)
- sportösztöndíj